PREZYDENT KRAKOWA PROF. JACEK MAJCHROWSKI ZAPRASZA

Aktualności

Krakowski pomnik Mickiewicza w Katowicach!

Dodano: wtorek, 19 grudzień 2016


Krakowski pomnik Mickiewicza w Katowicach!

W piątek 16 grudnia replika krakowskiego pomnika Adama Mickiewicza została odsłonięta w Katowicach w ramach akcji „Artyści na Cokoły – Rotacyjna Galeria Pomników Artystów Polskich”, będącej zapowiedzią 4. Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy MATERIA PRIMA. Słynny „Adaś” stanął na Rynku przed magistratem, nieopodal Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego. W uroczystości wzięli udział Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic oraz Adolf Weltschek, dyrektor teatru Groteska.

– Budowanie naszej tożsamości nie może odbywać się poprzez zapominanie czy wypieranie tego, czego dokonali najwybitniejsi przedstawiciele naszej kultury. Niezależnie od koniunktur politycznych należy ich dorobek pielęgnować i kultywować – mówił Adolf Weltschek, dyrektor  teatru Groteska i pomysłodawca akcji ARTYŚCI na COKOŁY – Rotacyjna Galeria Pomników Artystów Polskich.

Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic, gratulując pomysłu, zwrócił uwagę na znaczenie tego typu akcji, które mają na celu popularyzowanie kultury narodowej. Podkreślił, że inicjatywa sprzyja zacieśnieniu relacji pomiędzy Katowicami a Krakowem. Wyraził także żal, że pomnik nie może pozostać na Śląsku dłużej, do 24 grudnia, kiedy to przypada 218. rocznica urodzin Adama Mickiewicza.

Uroczystości odsłonięcia pomnika w Katowicach towarzyszył wiec zorganizowany przez Towarzystwo Miłośników Kultury Wysokiej. Uczestnicy – młodzież III LO im. Adama Mickiewicza – pojawili się z portretami takich artystów jak: m.in. Mickiewicz, Wyspiański, Chopin, Kilar, Wajda, Górecki, Herbert, Szymborska, a także z transparentami z hasłami m.in. „Żądamy kultury”, „Kultura… głupcze”, „Wspólna kultura”, „Kultura was wyzwoli” czy „Kultury naszej powszedniej”.Przy pomniku odczytane zostały także słowa wieszcza, pochodzące z różnych jego dzieł, w interpretacji studentów Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego.

Katowice były trzecim przystankiem wieszcza w podróży po Polsce. Adam Mickiewicz wcześniej stanął na Rynku we Wrocławiu (4-6 listopada), obok Muzeum Literatury, w którym przechowywany jest rękopis „Pana Tadeusza”. Wówczas pomnik odsłonił Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. W Krakowie zaś „Adaś” był ustawiony na Rynku Głównym (25-27 listopada) ale…po stronie Ratusza. Od oryginału dzieliły go jedynie Sukiennice. W Katowicach pomnik stał do niedzieli 18 grudnia. Tuż po Świętach rusza do Warszawy, gdzie będzie go można spotkać od 28 do 30 grudnia.


   

  

                    powrót »

 
Organizator:
Teatr Groteska, ul. Skarbowa 2, Kraków
Projekt strony www:
Agencja Interaktywna EUROHOST