PREZYDENT KRAKOWA PROF. JACEK MAJCHROWSKI ZAPRASZA

Aktualności

Krakowski pomnik Mickiewicza w Warszawie

Dodano: wtorek, 02 styczeń 2017


Krakowski pomnik Mickiewicza w Warszawie

Replika krakowskiego pomnika Adama Mickiewicza została odsłonięta w Warszawie! Słynny „Adaś”, symbol Krakowa, stanął w stolicy na placu Konstytucji. Odsłonięcie pomnika, które odbyło się w środę 28 grudnia, jest częścią ogólnopolskiej akcji Festiwalu MATERIA PRIMA: ARTYŚCI na COKOŁY – Rotacyjna Galeria Pomników Artystów Polskich i zapowiada rozpoczynającą się 18 lutego w Krakowie 4. edycję tego międzynarodowego święta teatru.

Odsłonięcia pomnika w Warszawie, które objęła honorowym patronatem Prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz–Waltz, dokonał Adolf Weltschek, dyrektor krakowskiego Teatru Groteska oraz Stanisław Dembski, twórca Teatru Pijana Sypialnia. Nie zabrakło przecięcia wstęgi, a także okolicznościowych przemówień. – Celem naszej akcji jest przywrócenie roli i znaczenia twórczości najwybitniejszych przedstawicieli kultury, która coraz mocniej spychana jest w sferę zbiorowej nieświadomości – powiedział Adolf Weltschek. – Budowanie naszej tożsamości nie może odbywać się poprzez zapominanie czy wypieranie tego, czego dokonali najwybitniejsi przedstawiciele naszej kultury. Niezależnie od koniunktur politycznych należy ich dorobek pielęgnować i kultywować – podkreślał.

Uroczystości odsłonięcia pomnika towarzyszył wiec zorganizowany przez Towarzystwo Miłośników Kultury Wysokiej, w którym znaleźli się aktorzy Teatru Pijana Sypialnia. Uczestnicy pojawili się przy cokole z portretami takich artystów jak: m.in. Mickiewicz, Wyspiański, Chopin, Kilar, Wajda, Górecki, Herbert, Szymborska a także z transparentami, na których wypisane były hasła m.in. „Żądamy kultury”, „Kultura… głupcze”, „Wspólna kultura”, „Kultura was wyzwoli” czy „Kultury naszej powszedniej”.

Zanim Adam Mickiewicz pojawił się w Warszawie odwiedził Wrocław (4-6 listopada), Kraków (25-27 listopada) oraz Katowice (16-18 grudnia). W Warszawie „Adaś” gościł do 30 grudnia.

Dalekosiężnym celem akcji jest stworzenie Rotacyjnej Galerii Pomników Artystów Polskich, złożonej z pięciu pomników artystów wyłonionych w plebiscycie. Swój głos można oddawać w miejscach, które odwiedza replika pomnika Adama Mickiewicza lub przez formularz dostępny na stronie www.materiaprima.pl.

Kogo wybrali mieszkańcy Warszawy w plebiscycie ARTYŚCI na COKOŁY? Dowiemy się już wkrótce!
powrót »

 
Organizator:
Teatr Groteska, ul. Skarbowa 2, Kraków
Projekt strony www:
Agencja Interaktywna EUROHOST