Domy klaunów

Merlin Puppet Theatre (Grecja/Niemcy)

22, 23 lutego 2019

Godz. 18:00

TEATR GROTESKA
UL. SKARBOWA 2

Sala Kopułowa

Czas trwania: 60 minut
Bilety: 50 zł

Pomysł: Merlin Puppet Theatre

Reżyseria: Dimitris Stamou

Animacja: Demy Papada, Dimitris Stamou

Scenografia i konstrukcja lalek: Dimitris Stamou, Demy Papada

Muzyka: Achilles Charmpilas

Narracja: Chris Androvitsaneas

Merlin Puppet Theatre to niezależny teatr lalkowy dla dorosłych, założony w Atenach w 1995 roku. Od chwili powstania Merlin zagrał setki przedstawień w Grecji i za granicą, współpracował też z wieloma znanymi grupami teatralnymi i muzycznymi, m.in. z The Tiger Lillies, Dirty Granny Tales i Operą Chaotique. Spektakl Domy klaunów okazał się dużym sukcesem artystycznym grupy i przyniósł jej liczne zaproszenia na przeglądy i festiwale, nagrody i światowy rozgłos. Twórcy Merlin Puppet Theatre mieszkają i pracują w Berlinie.

Spektakl Domy klaunów (opatrzony podtytułem „Lalkowa teoria znikomości ludzkiej”) to czarna komedia rozgrywająca się w pięciu mieszkaniach, należących do sześciorga bohaterów. Widz podgląda ich codzienne zmagania z rzeczywistością, prowadzone w klaustrofobicznym otoczeniu, pełne lęków, obsesji i samotności. Autorzy inscenizacji, przywodzącej na myśl stylistykę opowiadań Rolanda Topora oraz twórczość filmową Caro i Jauneta (zwłaszcza słynne Delikatessen),skupiają się na ukazaniu dramatu współczesnego życia. Mroczne i ponure pokoje Domów klaunów pokazują wegetację człowieka, uwięzionego w pułapce rutyny i codzienności, pozbawionego złudzeń, marzeń i nadziei. Tkwiące w osobliwym letargu smutne kreatury ludzkie czeka tragikomiczny koniec…

Domach klaunów wykorzystano różne techniki lalkarskie m.in.: lalki stolikowe, teatr przedmiotu oraz teatr cieni. W całkowitej ciemności, pozostając niewidoczna dla widzów para lalkarzy-animatorów powołuje do życia tajemniczy i pełen grozy świat spektaklu. Przedstawienie zachwyca pomysłowością i perfekcją wykonania.