Odejście

WHS (Finlandia)

16, 17 lutego 2019

Godz. 18:00

MAŁOPOLSKI OGRÓD SZTUKI
UL. RAJSKA 12

Czas trwania: 65 minut
Bilety:  80zł

Reżyseria:
Kalle Nio

Choreografia:
Vera Selene Tegelman & Kalle Nio

Występują:
Kalle Nio & Vera Selene Tegelman

Kostiumy:
Mila Moisio & Kaisa Rissanen

Muzyka i reżyseria dźwięku:
Samuli Kosminen

Reżyseria światła:
Jere Mönkkönen

Projekcje:
Matias Boettge & Kalle Nio

Technika światła:
Anssi Ruotanen

Technicy sceny:
Johannes Hallikas, Lotta Karhuvaara

Produkcja:
WHS / Kalle Nio

Przy wsparciu:
Les Migrateurs / Associés pour les Arts du Cirque, The Finnish National Theatre,Kone Foundation, The Finnish Cultural Foundation, Arts Promotion Centre Finland i Alfred Kordelin Foundation.

Zdjęcia: Tom Hakala

WHS to teatr wizualny, współczesna grupa cyrkowa z Finlandii, której produkcje znacząco wpłynęły na gwałtowny rozwój fińskiego nowego cyrku w ostatnim dziesięcioleciu. W przedstawieniach WHS nowy cyrk przybrał nowoczesną, niezależną i ciągle rozwijającą się formę ekspresji. W spektaklach zespołu często obecne są też multimedia. WHS okrzyknięto w prasie awangardą, także w szerszym kontekście teatru i sztuki w ogóle. Przedstawienia zespołu wykorzystują najnowsze osiągnięcia zarówno nowego cyrku, jak i teatru. Swoje spektakle WHS pokazywał w trzydziestu krajach, odwiedzając ponad sto światowych festiwali, cyrków, teatrów i teatrów lalkowych.

Kobieta i mężczyzna, i ich skomplikowany związek. Zdezorientowani, stoją na scenie, otoczeni ubraniami. Uczucia i myśli wyrażane są przez ruch ich ciał i ruch ich ubrań, które zdają się mieć własne życie. Łącząc kinowe projekcje wideo z XIX-wiecznymi technikami iluzji scenicznej, Kalle Nio tworzy spektakl tajemniczy, niepokojący, przepełniony mrocznym humorem. Przedstawienie oryginalne i intrygujące, w którym nowy cyrk spotyka się ze sztuką wizualną, by opowiedzieć o stanie wyobcowania i narastającego konfliktu. Jego niejednoznaczność nawiązuje do kultowego filmu Michelangelo Antonioniego „Zaćmienie” z cyklu jego słynnej „trylogii alienacji”, opowiadającej o współczesności i wszechobecnym braku porozumienia i spełnienia. Twórcą przypominającej sen scenerii dźwiękowej jest Samuli Kosminen.

Polska premiera!