Materia Prima Festival. Thank you! PL

Published: 26.02.2019

BACK

Blisko 10 tysięcy widzów, 12 najlepszych zespołów teatralnych z całego świata, 23 spektakle z których większość została nagrodzona przez widzów owacją na stojąco –  w Krakowie zakończył się 5. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy MATERIA PRIMA, organizowany przez Teatr Groteska. Zainteresowanie tegoroczną edycją było ogromne, a publiczność szczelnie wypełniała widownie. Na niektóre spektakle nie można było kupić biletów już na wiele tygodni przede rozpoczęciem festiwalu. To pokazało jak bardzo brakuje nam tego typu widowisk i jak ważną rolę w polskim życiu teatralnym pełni MATERIA PRIMA.

Festiwal, który odbył się w dniach 15-23 lutego 2019 roku przyniósł zjawiskowe spektakle teatrów z Francji, Szwajcarii, Niemiec, Belgii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Finlandii,  Grecji, Danii, Hiszpanii i Rosji. Wszystkie przedstawienia, niezależnie od formy, były bardzo odkrywcze. Mieliśmy okazję zobaczyć jak teatr łączy się z nowym cyrkiem i teatrem tańca, taniec przeplatają się z multimediami, a także z teatrem lalek i cieni. Była to niezwykła gimnastyka wyobraźni. Zafascynowała maestria aktorów i ich precyzja, przez co Festiwal MATERIA PRIMA udowodnił, że w teatrze nie ma rzeczy niemożliwych.

Tegoroczna edycja zaskoczyła różnorodnością. Od wielkich przedstawień takich jak  fenomenalny spektakl „Donka – list do Czechowa” szwajcarskiej Compagnii Finzi Pasca aż po kameralne widowisko „Cyrk na sznurkach” Viktora Antonowa, który nie tylko poprowadził swoje marionetki, ale także je skonstruował i wykonał. Ale najbardziej oczekiwanym spektaklem Festiwalu było „Requiem pour L.”, przygotowane przez słynny duet twórczy: Fabrizio Cassol i Alain Platel.  Ten spektakl dotykał do głębi, poruszał i w pewien sposób próbował oswajać z największym tabu naszych czasów: ze śmiercią. Pokazywał kres życia, stając się wstrząsającym misterium śmierci. To przedstawienie publiczność nagrodziła dwa razy owacją na stojąco, co nie przeszkadzało, że kilka oburzonych osób wyszło w trakcie prezentacji.

Spektakle Festiwalu odbywały się na siedmiu scenach: dwóch w ICE Kraków, dwóch w Teatrze Groteska oraz w MOS-ie, Operze Krakowskiej i NCK. Przedstawienia były wystawiane po kilka dziennie i aż trudno uwierzyć, że wszystkie przygotował bardzo niewielki zespół produkcyjny liczący wraz z wolontariuszami ok. 60 osób.

W Polsce, gdzie prym wiedzie teatr publicystyczny, spektakle tegorocznej edycji  Festiwalu MATERIA PRIMA pokazały jak wiele ciekawego dzieje się w teatrze formy i udowodniły jak liczna jest grupa jego odbiorców. Zwróciły także uwagę jak bardzo potrzebujemy dyskusji o teatrze, o granicach pomiędzy sztuką a życiem, a także o pięknie na scenie.

Dziękujemy, za dziewięć wspólnych fascynujących dni. Dziękujemy, że jesteście Państwo z nami, bo to Wy tworzycie ten Festiwal.

Do zobaczenia za dwa lata na 6. Festiwalu MATERIA PRIMA!

BACK