A puppet theory of human insignificance. “Clown Houses” – A hit at festivals around the world. (PL)

Published: 18.01.2019

Merlin Puppet Theatre to niezależny teatr lalkowy dla dorosłych, założony w Atenach w 1995 roku. Od chwili powstania Merlin zagrał setki przedstawień w Grecji i na świecie współpracował też z wieloma znanymi grupami teatralnymi i muzycznymi, m.in. z The Tiger Lillies, Dirty Granny Tales i Operą Chaotique. Spektakl „Domy klaunów” okazał się dużym sukcesem artystycznym grupy i przyniósł jej liczne zaproszenia na przeglądy i festiwale, nagrody i światowy rozgłos. Twórcy Merlin Puppet Theatre mieszkają i pracują w Berlinie.

Spektakl „Domy klaunów” (opatrzony podtytułem „Lalkowa teoria znikomości ludzkiej”) to czarna komedia rozgrywająca się w pięciu mieszkaniach, należących do sześciorga bohaterów. Widz podgląda ich codzienne zmagania z rzeczywistością, prowadzone w klaustrofobicznym otoczeniu, pełne lęków, obsesji i samotności. Mroczne i ponure pokoje „Domów klaunów” pokazują wegetację człowieka, uwięzionego w pułapce rutyny i codzienności, pozbawionego złudzeń, marzeń i nadziei. Tkwiące w osobliwym letargu smutne kreatury ludzkie czeka tragikomiczny koniec…

W „Domach klaunów” wykorzystano różne techniki lalkarskie m.in.: lalki stolikowe, teatr przedmiotu oraz teatr cieni. W całkowitej ciemności, pozostając niewidoczna dla widzów para lalkarzy-animatorów powołuje do życia tajemniczy i pełen grozy świat spektaklu. Przedstawienie zachwyca pomysłowością i perfekcją wykonania.