Wanted Posse

Dance N’ Speak Easy

17 i 18 lutego

godz. 19:00

Nowohuckie Centrum Kultury 

al. Jana Pawła II 232

Czas trwania: 60 minut

Choreografia: Njagui Hagbe

Inscenizacja: Philippe Lafeuille

Najnowszy spektakl grupy Wanted Posse pt. "Dance N’ Speak Easy" potwierdza wirtuozerską sprawność zespołu artystów pojawiających się w skrupulatnie dopracowanej i zabawnej scenografii, autorstwa Philippe Lafeuille'a (reżysera triumfalnego "Tutu"  - Nagroda Publiczności na Festiwalu Avignon OFF 2015). Choreograf Njagui Hagbé i reżyser Philippe Lafeuille stworzyli w tym spektaklu nieoczekiwany koktajl,  łączący w sobie taniec hip-hopowy, śpiew i burleskę.

W nowojorskim, kieszonkowym, rozgrzanym do czerwoności barze, pięciu pijanych gangsterów walczy o zmysłową „pin-up girl” przy dźwiękach muzyki Milesa Davisa, Jamesa Browna i Betty Boop. Mamy tu do czynienia z mieszanką stylów, która obejmuje swing z lat 20-tych i 30-tych, lekki i zwiewny house dance flirtujący z dzikimi krokami charlestona, wirujące układy break dance i lindy hop, a także freestyle hip-hop i deliryczny jitterbug.

„Dance N’ Speak Easy” przenosi nas do niespokojnych lat prohibicji w Stanach Zjednoczonych i bawi się afrykańsko-amerykańskimi odniesieniami od lat 20. do współczesności, włącznie z blaxploitation z lat 70. oraz gangsta rap z lat 90.

WANTED POSSE, ŚWIATOWY PUNKT ODNIESIENIA

Wanted Posse to francuski punkt odniesienia w świecie hip hopu – laureat kilku tytułów mistrza świata, w tym w międzynarodowym konkursie  breakdance Battle Of The Year w 2001 roku. Artyści Wanted Posse, znani ze swojej scenicznej kreatywności i techniki, łamali hip-hopowe kody, aby podkreślić innowacje w choreografii i osobowość każdego z tancerzy. Pracowali wielokrotnie przy projektach artystycznych o zasięgu globalnym ze słynnymi choreografami, takimi jak Benjamin Millepied, Blanca Li, Kamel Ouali i piosenkarzami, takimi jak Madonna i Robbie Williams. Wystąpili również w popularnych musicalach, takich jak „Król Lew”, „Dziesięć przykazań”, „Trzej muszkieterowie” i w rewii Folies Bergères …

Ale to we własnych kreacjach artysci Compagnie Wanted Posse zbliżają się oni do swoich korzeni i pokazują najwyraźniej, że można przewyższyć samych siebie. Wyobraźnia pomaga im tworzyć choreografie pełne śladów inspiracji wpływami kulturowymi i artystycznymi. Tap dance, pantsula, tańce afrykańskie i azjatyckie… – każdy styl jest tu analizowany i adaptowany do ich unikalnego melanżu gatunków „melt’hip-hop”.