Requiem, rozpacz, nadzieja, ukojenie

Published: 10.12.2018

BACK

Ten seans uwalnia w każdym z nas nowe obszary wrażliwości, przeżywania życia i tego co otwiera się po nim….. To być może jedno z najważniejszych wydarzeń scenicznych ostatnich lat. To zjawisko wykraczające odważnie poza ramy, w jakich zwykliśmy umieszczać teatr i postrzegać jego rolę. To wieczór, który może zmienić nas na zawsze.

Ten spektakl bije rekordy popularności! Fascynuje, wzrusza i nie pozostawia nikogo obojętnym. Od czasu premiery „Requiem pour L.”, która miała miejsce w styczniu 2018 roku  publiczność festiwali m.in. w Berlinie, Marsylii, Brukseli, Londynie, czy Amsterdamie nagradzała artystów aplauzem na stojąco. Kanwą tego przedstawienia staje się Requiem Mozarta, najsłynniejsza msza żałobna. Czternastu muzyków z całego świata, reprezentujących różne style muzyczne  takie jak m.in. jazz, opera i popularna muzyka afrykańska spotyka się by wykonać to dzieło wspólnie, ale każdy na swój sposób.  Tym zabiegiem uznany reżyser muzyczny, kompozytor Fabrizio Cassol pisze osobistą historię, łącząc różne kultury muzyczne wokół jednego tematu. Na poziomie teatralnym zaś reżyser Alain Platel wraz z zespołem szuka wizualnych środków wyrazu dla tworzenia obrazów i skojarzeń wywoływanych przez requiem: od mszy żałobnej po masowy grób, w którym Mozart został pochowany. Dla pracy kompozytora i reżysera wspólne staje się łączenie kultur, dzięki temu udaje się im stworzyć nową jakość.

les ballets C de la B, Festival de Marseille, Berliner Festspiele,Fabrizio Cassol, Alain Platel (Belgia, Francja, Niemcy) „Requiem pour L.”, 19 i 20.02.2019, godz.20.30,Centrum Kongresowe ICE Kraków, Sala Audytoryjna, bilety:  100 zł kup bilet

BACK